Receta e Cekës:THJERRËZA ME SHPATULL ViÇi - Reçeta - Kosova Sot
Receta e Cekës:THJERRËZA ME SHPATULL ViÇi

Receta e Cekës:THJERRËZA ME SHPATULL ViÇi

 PËRBËRËSIT:

500 gr thjerrëza,

1 qepë,

2 karota,

4 thelpinj hudhre,

gjelbrime, sikurse fletë dafine,

persil,

fletë selinoje,

mish me asht – nga shpatulla ose kofsha,

1 lugë gjalpë, kripë, piper.

Fërgohen qepët, karotat dhe hudhrat. Hidhen thjerrëzat dhe persili. Shtohet mishi i prerë në copa. Gjella zihet në zjarr të lehtë, gjersa të zbutet mishi. Mishi i zier largohet nga ena, kurse thjerrëzave u shtohen gjalpë, mjaft fletë majdanozi dhe selinoje të grira imët. Thjerrëzat hidhen në pjatë ku do të shërbehen, kurse në mes të pjatës vendoset mishi. 

(Kosova Sot)

23 orë e 8 minuta më parë
19/12/18