QOFTE ME MISH PULE NË VERË - Reçeta - Kosova Sot
QOFTE ME MISH PULE NË VERË

QOFTE ME MISH PULE NË VERË

PËRBËRËSIT:
 400 gr mish të bardhë pule,
 100 gr kërpudha,
 2 lugë galetë,
 1 qepë,
 1/4 lit verë të bardhë,
 1 gotë qumësht,
 1 gotë ajkë, gjalpë,
 1 vezë, piper, vegetë, kripë,
 1 lugë e rrafshuar niseshte,
 1 fletë selinoje,
 1 limon.

Në masën e mishit të bluar hidhen vegetë , piper, galetë dhe veza e tundur. Masa përzihet mirë dhe lihet në vend të freskët të qëndrojë një kohë. Ndërkohë në yndyrë të nxehtë fërgohet qepa e grirë hollë gjersa të zbutet, pastaj shtohen kërpudhat e prera, lëvorja e prerë e limonit, vera dhe kripa. Përgatiten qoftet, futen në salcë të përgatitur dhe zihen në zjarr të ngadaltë gjersa të zbuten. Qoftet e ziera vihen në pjatë, kurse salcës i shtohet niseshtja e tretur në qumësht, ajka dhe fletët e prera të selinos, përzihet mirë dhe posa të trashet pak, kthehen qoftet në salcë . Shërbehen të nxehta. 

(Kosova Sot)

5 orë e 11 minuta më parë
10/12/18