Receta e cekes: PATË E PJEKUR ME PERIME - Reçeta - Kosova Sot
Receta e cekes: PATË E PJEKUR ME PERIME

Receta e cekes: PATË E PJEKUR ME PERIME

PËRBËRËSIT:

1 patë madhësie afro 3 kg,

2-3 qepë,

perime të ndryshme,

sipas dëshirës 6 mollë më të vogla të tharta,

6 lugë djathë të ri të pakriposur, k

ripë,

piper dhe mëlmesa sipas shijes.

Pata pastrohet, lahet, fshihet, kriposet brenda dhe jashtë, i hidhen piper dhe vegetë. Në enë ku do të piqet, hidhet ujë sa të mbulohet fundi i enës. Vihet pata me gjoks të kthyer nga poshtë. Pasi mbulohet ena me kapak, futet në furrë të ftohtë, pastaj kyçet furra në 200 gradë C për t’u pjekur 1 orë. Ndërkohë qepët priten në fije të gjata. Mollëve u pritet pjesa nga bishti, pastrohen nga farat dhe mbushen me djathë. Ena me patë largohet nga furra, me kujdes kthehet pata në anën e kundërt, rreth saj hidhen qepët, perimet e ziera vendosen edhe mollët. Futet pata e zbuluar në furrë për t’u pjekur edhe një orë në temperaturë më të ulët. Kohë pas kohe laget me lëngun të cilin e lëshon gjatë pjekjes. Sa të skuqet mirë, largohet nga furra dhe, nëse ena në të cilën është pjekur është e përshtatshme, servohet në të njëjtën enë. 

(Kosova Sot) 

 

17 orë e 37 minuta më parë
12/12/18