Receta e Cekës: Peshk në mënyrë shtëpiake

  • 13 prill 2019 - 18:00
Receta e Cekës: Peshk në mënyrë shtëpiake

Përbërësit:

4 trofta të pastruara ose peshk tjetër, 1 limon, kripë, piper, 50 gr gjalpë, majdanoz 1/2 lugë vinjak dhe salcë vorçester. 

Pastrohen dhe lahen peshqit, fshihen me letër kuzhine. Qërohet limoni dhe pritet në feta. Peshku kriposet brenda dhe jashtë dhe i hidhet piper. Folia lyhet me gjalpë, vendoset peshku në të dhe mbi palosen copat e limonit. Mbyllet folia mirë nga të gjitha anët dhe futet në furrë të nxehtë për t’u pjekur në temperaturë 250 gradë C për 25 minuta. Gjalpi me majdanoz, piper, vinjak, salc vorçerster dhe kripë tundet mirë. Peshku i pjekur shërbehet me këtë përzierje gjalpi dhe me patate të ziera, kroketa me patate dhe tranguj turshi. Këto të gjitha zbukurohen me majdanoz. 

(Koosva Sot Online)