Reçeta e Cekës: Qepë të mbushura

  • 08 prill 2019 - 18:02
Reçeta e Cekës: Qepë të mbushura

PËRBËRËSIT:
1/2 kg mish të bluar të përzier,
1 kg qepë madhësie të njëjtë,
1 vezë,
pure domatesh,
1 lugë të rrafshuar miell,
1 gotë ajkë,
1 lugë uthull,
fletë dafine,
2-3 thelpinj hudhre,
200 gr margarinë,
kripë, piper.
Qepët pastrohen dhe me thikë u hiqet brendia. Qepët e
përgatitura npër mbushje, përvëlohen me ujë në
mënyrë që të mzbuten pak. Brendia e larguar e qepëve
grihet hollë dhe një mpjesë fërgohet në gjalpë. Hidhen
specall, mish i bluar, i cili fërgohet pak, shtohen oriz,
vezë e tundur, pastaj masa kriposet, piperoset sipas shijes dhe përzihet mirë. Me këtë masë të përgatitur
bushen qepët, palosen në enë qelqi ose tenxhere
të lyer me yndyrë dhe mbulohen me brendinë e
qepëve të mbetura. Në enë tjetër fërgohet mielli, por jo
sa të skuqet. Shtohen pak ujë i nxehtë, pure domatesh,
ajkë, fletë dafineje, hudhra të shtypura, kriposet, hidhet vegetë sipas shijes dhe hidhet mbi qepë. Zihen në
enë të mbuluar mirë, në zjarr të lehtë pa e përzier fare,
por, në rast nevoje

(Kosova Sot)