Receta e Cekës: Salsiçe në role brumi

  • 12 gusht 2019 - 14:45
Receta e Cekës: Salsiçe në role brumi

Përbërësit:

150 gr gjalpë, 2 të verdha të vezëve dhe 1 e tërë, 1 gotë qumësht, 1 majë luge pluhur paste, kripë, 1 vezë për lyerje, miell. Tundet gjalpi.

Shtohen vezët, kripa, qumështi dhe aq miell i përzier me pluhur paste, sa të gatuhet një brumë i butë. Pasi të ngjeshet mirë, brumi tëhollohet dhe pritet në shirita 2 cm, nëse janë salsiçet e mëdha, kurse në trekëndësh, nëse ato janë të vogla.

Salsiçet e paziera mbështillen me brumë dhe radhiten në tepsi të lyer. Lyhen me vezë të tundura dhe sipas shijës u hidhet kim sipër. Piqen në furrë me temperaturë mesatare. Salsiçet e pjekura mund të vendosen në enë qelqi, mbi u hidhet ajkë dhe shërbehen të nxehta. 

(Kosova Sot Online)