Receta e Cekës: Roladë bajader

  • 25 gusht 2019 - 14:51
Receta e Cekës: Roladë bajader

Përbërësit;

300 gr biskota të bluara,

200 gr lajthi të bluara,

300 gr sheqer,

 250 gr margarinë,

200 gr çokollatë.

 2 dcl ujë,

Në ujë të valë hidhet sheqeri dhe vlohet 5 minuta. Hidhen biskotat, lajthitë, çokollata endarë në copa të vogla dhe margarina e prerë në katrorë të vegjël. Ena largohet nga zjarri dhe masa përzihet mirë gjersa të bëhët e njëllojtë. Në kallëp-tepsi katrore të ngushtë, e të shtruar me folje, derdhet masa me përgatitur. Pasi të rrafshohet mmirë, futet në frigorifer për t’u forcuar. Pritet në trashësi afro 1 centimetër mdhe shërbehet me pije të ndryshme.

(Kosova Sot Online)