Receta e Cekës: Hajvar me speca të pjekura

  • 31 gusht 2019 - 14:01
Receta e Cekës: Hajvar me speca të pjekura

PËRBËRËSIT:
15 kg speca,
8 dkg vaj,
2 lugë sheqer,
kripë sipas shijes,
një 1 lugë esencë uthulle.

Specat e larë dhe të pastruar nga farat, piqen,
qërohen dhe bluhen në makinë mishi. Në
tenxhere me fund masiv nxehen 2 dcl vaj,
pastaj hidhet masa e specave të bluar. Hajvari
përzihet kohë pas kohe dhe vlon gjersa të
avullojë lëngu.

Hidhet kripë sipas shijes,
pjesa e mbetur e vajit, dhe sa të marrë edhe
një valë, hajvari i nxehtë derdhet në kavanoza
të nxehtë.

Kavanozat mbyllen me celofan të
dyfishuar, mbulohen me batanije dhe pas 24
orësh vendosen në vend të freskët.

(Kosova Sot Online)