Receta e Cekës: Musaka me patate dhe salcë beshamell

  • 12 nëntor 2019 - 09:27
Receta e Cekës: Musaka me patate dhe salcë beshamell

Përbërësit:

• 1/2 kg. mish të bluar, • 1 qepë, • 50 gr. gjalpë, • kripë, piper, specall, • majdanoz, • 1 kg. patate, • salcë beshamell, • 2 vezë, • 2 dcl ajkë e thartë, • qumësht.raporton Gazeta Kosova Sot

Qepa pritet imët dhe fërgohet në yndyrë. Shtohet mishi, fërgohet pak. Kriposet, hidhen piper dhe majdanoz. Patatet qërohen dhe priten në rrathë të hollë.

Në tavë të lyer me yndyrë rradhiten një rradhë patate, hidhen yçi i përgaditur, pastaj salcë beshamell e holluar me supë ose mqumësht. Njëlloj veprohet gjer në sipërfaqe.

Mbi hidhen beshamelli i mbetur i përzier me 2 vezë të tundura, 2 dcl ajkë të thartë, pak supë ose qumësht. Hidhen pak vegetë, piper dhe specall.

Tava futet në furrë të nxehtë me temp. 200 gradë C për t’u pjekur gjersa të zbuten patatet. mSalca përgaditet sipas udhëzimit për salcën beshamell.

(Kosova Sot Online)