Receta e Cekës: Keks torte

  • 12 mars 2020 - 09:56
Receta e Cekës: Keks torte

PËRBËRËSIT:

- 250 gr margarinë të zbutur,

- 150 gr sheqer pluhur,

- 200 gr çokollatë,

- 100 gr arra të bluara,

- 4 të verdha vezësh,

- 6 lugë miell,

- 1/2 lit qumësht,

- 1/2 kg biskota,

- 2 lugë sheqer dhe qumësht

Në qumësht të nxehtë hidhen vezët e tundura me miell e sheqer. Përzihet masa vazhdimisht me lugë ose mikser gjersa të vlohet dhe të trashet. Veçan tunden margarina e zbutur me 150 gr sheqer pluhur. Shtohen çokollata e shkrirë dhe arrat e bluara (ndahen 3-4 lugë). Të dy masat bashkohen dhe tunden me mikser gjersa të bëhet një masë homogjene. Me kremin e përgatitur lyhen radhë-radhë biskotat e ulura në qumësht të vakët me sheqer. Torta lyhet mbi dhe anash me të njëjtin krem. Mbi i hidhen arra të bluara dhe zbukurohet sipas shijes. Pasi të ftohet mirë, pritet në katrorë.

(Kosova Sot Online)