Receta e Cekës: Krofne

  • E.K /
  • 07 gusht 2020 - 08:33
Receta e Cekës: Krofne

Përbërësit:

200 gr. qumësht, 200 gr. ujë, 1 qeskë maja, 2 lugë sheqer, pak kripë, 1 vanilje, 2 lugë vaj, 4 të verdha veze, 600-700 gr. miell.

Gatuhen brumi dhe pasi të vijë shtrihet në tavolinë të përmillur. Nxirret me gotë dhe lehen pak të vijnë sa të nxehet vaji. Fërgohen derisa të skuqen. Mbi hidhen sheqer pluhur me vanilje.

(Kosova Sot Online)