Receta e Cekës: Keks torte me ajkë

  • E.K /
  • 23 mars 2021 - 09:11
Receta e Cekës: Keks torte me ajkë

PËRBËRËSIT:

1/2 kg. keks ”petit beurre”,

1/4 l. qumësht 2 lugë s. sheqer,

2 lugë s. neskafe e zier,

1/2 l. ajkë e ëmbël,

1 bri çokollatë. 

Keksat zbuten pak në kafe të vakët dhe rradhiten 4x3 keksa në një shtresë. Keksat e zbutur lyhen me ajkë të tundur dhe të sheqerosur sipas dëshirës. Njëlloj veprohet edhe me tri shtresat e tjera. Torta lyhet mbi dhe anash me ajkë. Mbi i hidhet çokollatë në rende. Pasi të ftohet mirë pritet në katrorë.

(Kosova Sot Online)