Shëroni inflamacionet e fytit dhe bajameve për vetëm 5 orë - Shëndetësia - Kosova Sot
Shëroni inflamacionet e fytit dhe bajameve për vetëm 5 orë

Shëroni inflamacionet e fytit dhe bajameve për vetëm 5 orë

Të parët tanë kanë pasur përvojë të madhe në shërimin e sëmundjeve të ndryshme dhe njiheshin për receta për shërim. Të gjitha këto receta njerëzit i kanë përcjellë nga gjenerata në gjeneratë, kurrë nuk harrohen. LËNGU PËR INFLAMACIONIN E FYTIT DHE BAJAMEVE: 80 gramë fara që bluara të qimnonit i përzieni me 200 ml ujë dhe e zieni për 15 minuta. Do të fitoni një përzierje të trashë që ngjason me kafenë. E procedoni dhe më pas ia shtoni edhe rreth 50 ml ujë e më pas përsëri e vendosni në pllakën e nxehtë për të vluar. Më pas e hiqni nga zjarri dhe ia shtoni një lugë konjak. SI TA KONSUMONI KËTË PIJE: Lëngun ta konsumoni për çdo 30 minuta me nga një lugë. Pas vetëm dy orëve, dhimbjet e fytit ngadalë do të fillojnë të pakësohen e të zhduken në tërësi. Duhet të keni kujdes që të përpiheni më ngadalë dhe më lehtë. Kur të kenë kaluar katër orë, mund ta përfundoni tretmanin. Mund ta pini edhe për periudhë më të gjatë kohore, në raste të vështira, natyrisht. Kjo recetë u përshkruhet të gjithë atyre që janë të prirë për t'u ftohur, ose shpejt vuajnë nga pezmatimi i fytit dhe i bajameve. 

(Kosova Sot)

22 orë e 56 minuta më parë
17/12/18