Maska të mahnitshme për fytyrë, që rigjallërojnë fytyrën pa operacione - Shëndetësia - Kosova Sot
Maska të mahnitshme për fytyrë, që rigjallërojnë fytyrën pa operacione

Maska të mahnitshme për fytyrë, që rigjallërojnë fytyrën pa operacione

Disa përbërës natyralë ndihmojnë të hiqni papastërtitë nga lëkura, duke e forcuar dhe duke e hidratuar lëkurën, duke e bërë të duket më e freskët dhe më e re

Dredhëza dhe mjaltë

Kjo maskë e hidraton lëkurën, redukton linjat e shprehura dhe heq qelizat e vdekura të lëkurës.

Përbërësit:

10 dredhëza

2 lugë mjaltë (50 gramë)

Metoda

Së pari, pastroni dredhëzat dhe më pas i shtypni me një pirun.

Më pas, përzieni dredhëzat me mjaltë dhe formoni një pastë.

Aplikojeni në fytyrën e pastruar dhe të tharë më pas me lëvizje të buta qarkore. .

E lini për 15 minuta dhe e shpëlani me ujë të ftohtë.

Jogurt dhe lëng limoni

Para së gjithash, lëngu i limonit ka aftësinë për të eliminuar njollat dhe skuqjet nga fytyra. Plus, jogurti e zbut lëkurën. Këta dy përbërës bashkë e rigjallërojnë lëkurën

Përbërësit:

1 lugë jogurt natyral(15 gramë)

1 lugë lëng limoni (10 ml)

Metoda:

Jogurtin e derdhni në një gotë, shtoni një lugë lëng limoni  dhe përzieni derisa të kombinohen mirë.

Shpëlani fytyrën dhe aplikoni maskën në fytyrë, duke pasur kujdes nga sytë.

E lini për 20 minuta dhe e shpëlani me ujë të pastër.

Maskën ta aplikoni natën.

Qumësht pluhur dhe vaj trëndafili 

Ky tretman në tërësi e hidraton lëkurën. Mbani mend, është mungesa e ujit në majën e shtresave të lëkurës që i shkakton rrudhat dhe linjat.

Përbërësit:

5 lugë mjaltë (125 gramë)

3 lugë qumësht pluhur (30 gramë)

2 pika vaj esencial rozmarine

Metoda:

Së pari, aplikoni mjaltin dhe qumështin pluhur në një enë.

Më pas, shtoni vajin esencial dhe përzieni mire derisa të formoni një pastë. 

Aplikojeni në fytyrë, qafë dhe duar të pastruara paraprakisht, dhe e lini të veproj për 20 minuta.

E shpëlani me ujë të ngrohtë dhe e thani me peshqir.

Qumësht dhe vaj

Kjo është një maskë me efekte pastruese. Heq qelizat e vdekura nga lëkura, papastërtitë dhe secilin grim.

Përbërësit:

1 gotë qumësht me temperaturë të dhomës (250ml)

3 pik vaj luledielli

Metoda:

Së pari, shtoni vajin në një gotë qumësht dhe përzieni mire.

Lagni pambuk dhe e aplikoni në lëkurë të pastër.

Më pas e lini të veprojë për 5 minuta dhe e shpëlani me ujë të ngrohtë.

Të bardhat e vezës dhe lëngu i limonit

Të bardhat e vezës kanë veti të shumta, midis të tjerash aftësinë për të forcuar dhe për të shëruar lëkurën. Kjo maskë e zbut dhe rigjallëron lëkurën.

Përbërësit:

1 të bardhat e vezës

1 lugë lëng limoni (5ml)

1 tabletë vitamina E

Metoda:

Së pari ndani të bardhat e vezës nga të kuqtë dhe e vendosni në një enë.

Shtoni lëngun e limonit të freskët dhe tabletën me vitamina E.

Përzieni mirë dhe aplikojeni në fytyrë me lëvizje të buta qarkore. Mund ta përdorni edhe në qafë.

E lini të veprojë për 15 minuta derisa të thahet komplet.

E shpëlani me ujë të ngrohtë dhe e thani me kujdes.

Tërshërë dhe mjaltë

Mjalti ka veti të shumta pozitive, vepron si pastrues dhe antiseptik. Tërshëra ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura nga fytyra.

Përbërësit:

Lëngu I gjysmë portokallit

3 lugë tërshërë  (30g)

1 lugë sheqer (10 g)

2 lugë mjaltë (50 g)

Metoda:

E shtrydhni portokallin.

Në një enë, shtoni tërshërën, sheqerin dhe mjaltin.

Shtoni lëngun e portokallit dhe tërshërën dhe përzieni.

Aplikojeni në fytyrë, mos i prekni sytë.

Pas 10 minutave, e shpëlani me ujë të ftohtë.

(Kosova Sot)

12 orë e 27 minuta më parë
12/12/18