DIETA PËR HEQJEN E DHJAMIT NGA IJËT, DERI 20 CM MË PAK PËR DY JAVË - Shëndetësia - Kosova Sot
DIETA PËR HEQJEN E DHJAMIT NGA IJËT, DERI 20 CM MË PAK PËR DY JAVË

DIETA PËR HEQJEN E DHJAMIT NGA IJËT, DERI 20 CM MË PAK PËR DY JAVË

S humica e fermave ka probleme me shtresat dhjamore në këtë pjesë të trupit, por ekspertët kanë zhvilluar qasje të veçantë dhe dietë që për qëllim ka heqjen e kilogramëve nga pjesët e padëshiruara të trupit. Shtresat dhjamore kryesisht grumbullohen shkaku i mungesës së aktiviteteve fizike, ushqimit të dëmshëm, mënyra e jetesës ulur në karrige, dehidrimi i organizmit.

Para kafjallit: një gotë ujë me lëng limoni, detyrimisht.

Kafjalli: 6 kumbulla të thata Zamra: 1 mollë

Dreka: 1 vezë të zier dhe 1 salsiçe

Zamra: 1 vezë të zier dhe 1 salsiçe

Darka: 1 gotë jogurt

Pra, kur të zgjidhni të hani një ushqim, duhet ta hani për drekë dhe darkë, derisa zamra dhe darka mbesin të njëjta gjatë krejt dietës. Në tri javët e para më së miri të shmangni të gjitha prodhimet që përmbajnë sheqer, yndyra të ngopura, pije të gazuara dhe ëmbëlsirat. Ushqimet e lejuara për t'i konsumuar janë vezët, mishi i pulës, gjeldetit dhe gjedhit, pa yndyrë, peshk, brokol, lakër jeshile, lëngje natyrale (pa sheqer),nga vajrat lejohen: vaji nga kokrrat e rrushit ose farave të lirit. Edhe pse dieta duhet shumë e ashpër, nuk kërkon më shumë kohë se tre javë. Studimet tregojnë se të gjithë ata që e kanë aplikuar, kanë holluar belin për 20 centimetra! Në fazën e dytë të humbjes në peshë edhe më tutje ndalohet sheqeri, pijet alkoolike dhe ushqimi i yndyrshëm. Shmangi edhe sasinë e tepërt të karbohidrateve. Mos harroni, teksa hani ushqim kurrsesi mos pini ujë. Natyrisht, mos harroni edhe aktivitetet fizike.

(Kosova Sot)

17 orë e 19 minuta më parë
19/12/18