Top pijet për gjumë të mirë - Shëndetësia - Kosova Sot
Top pijet për gjumë të mirë

Top pijet për gjumë të mirë

Gjumi cilësor është kusht për shëndet të mirë. Kështu thonë ekspertët nga Oksfordi. Në vijim ju sjellim disa lloje të pijeve më ët mira për të bërë gjumë të rehatshëm dhe cilësor.

- Çaji nga kamomili duhet të konsumohet në mbrëmje para se të shkoni në gjumë, përgatitet me ujin e vluar duke hedhur sipër dy lugë lule kamomili. Për efekt edhe më të mirë, shtoni pak kanellë.  

- Qumështi i ngrohtë është pije e vjetër për shërimin e pagjumësisë. Fshehtësia qëndron në faktin se qumështi përmban aminoacidin triptofan që në trup shndërrohet në hormonin serotoninë, i domosdoshëm për gjumë të mirë. 

- “Smoothie” me banane, një gotë qumësht dhe një lugë mjaltë, siguron që magnezi, kaliumi dhe vitaminat e grupit B ndikojnë në relaksimin e përgjithshëm. 

- Lëngu i vishnjave është adut i vërtetë sepse prezanton burimin më të mirë me megatonin, që është përgjegjës për gjumë të mirë dhe shëndetin në përgjithësi. 

 

7 orë e 11 minuta më parë
09/12/18