- Shëndetësia - Kosova Sot
Mbizotëruesi i dimrit: 6 fuqitë e lëngut të ngrohtë nga xhenxhefili

Mbizotëruesi i dimrit: 6 fuqitë e lëngut të ngrohtë nga xhenxhefili

P ija e ngrohtë dhe e shijshme nga xhenxhefili ngroh eshtrat e 'ftohtë' dhe ndihmon t'i mposhtni ftohjet dhe shumë sëmundje të tjera.

PËRBËRËSIT:

Një sasi xhenxhefil 1 litër ujë të thjeshtë Disa lugë mjaltë vendor 1 limon.

PËRGATITJA:

Qëroni rrënjën e xhenxhefilit dhe e preni në rriska të holla. Hidhni xhenxhefilin në enë dhe e përzieni me ujë, e lini të zihet kjo aromë aromatike së paku për 15 deri 20 minuta në temperaturë mesatare. Pas kësaj e hiqni nga zjarri dhe e lini të qëndrojë së paku edhe për 5 minuta. E ndani xhenxhefilin nga lëngu, lëngun e ëmbëltoni me mjaltë dhe i shtoni limon sipas dëshirës dhe e pini të ngrohtë. Arsyet përse duhet ta vloni lëngun nga xhenxhefili: 1. Forcon trupin dhe sistemin imun 2. Përshpejton shërimin nëse jeni të sëmurë 3. Qetëson mundimet dhe nervozizmin në lukth 4. Ndikon mirë në sistemin nervor 5. Përmirëson tretjen dhe punën e zorrëve, e zvogëlon tretjen. 6. Përmirëson qarkullimin.  

(Kosova Sot)

20 orë e 4 minuta më parë
20/02/19