- Shëndetësia - Kosova Sot
Hiqni qafe lodhjen me këto ushqime që ju kthejnë në jetë

Hiqni qafe lodhjen me këto ushqime që ju kthejnë në jetë

Nëse në mënyrë kronike ju mungon energjia, konsumimi i vitaminave dhe mineraleve është obligim. Në këtë drejtim, ju sjellim ushqimet përplot me ato që ju nevojiten, që ju ngrenë nga 'të vdekurit' Spinaqi - kjo perime mbulon 200 nevoja ditore për vitamina K, që ruan shëndetin e eshtrave. Është i pasur me hekur, ju sugjerohet personave që vuajnë nga anemia. Banania - kjo pemë ekzotike është përplot me kalium që pakëson ndjenjën e lodhjes dhe shton përqendrimin. Është burim i mirë edhe për vitamina B6, i rëndësishëm për punën e trurit dhe imunitetit. Panxhari - kjo perime me rrënjë është përplot me përbërës që luftojnë inflamacionet, si hekur, folate dhe vitamina B. Plus, në 200 gr panxhar hasim 440 mlg kalium. Jogurti grek - jo vetëm se dyfish ka më shumë proteina se jogurti i zakonshëm, përmban edhe sasi të madhe me kalium që garanton ndërtim të mirë të eshtrave dhe dhëmbëve. Kanella - në pyetje është erëza fleksibile, që vjen në kombinime të ndryshme, e studimet tregojnë se rregullon shtypjen e gjakut dhe ul nivelin e kolesterolit.

(Kosova Sot)

22 orë e 56 minuta më parë
17/02/19