- Shëndetësia - Kosova Sot
Ilaçet më të mira shtëpiake kundër ftohjes dhe gripit

Ilaçet më të mira shtëpiake kundër ftohjes dhe gripit

Tretmane të ndryshme dhe përgatitje mund t'i përdorni në shtëpi që janë po aq efektiv sikurse edhe ilaçet që i blini në barnatore. Pos se janë natyralë, janë më të shëndetshëm. Ju sjellim përgatitjet për të shëruar ftohjen dhe gripin.

ÇAJ NGA XHENXHEFILI

Përparësitë e xhenxhefilit janë të shumta, e midis tyre ndihmon edhe në shërimin e ftohjes dhe kollës. Përshpejton procesin e shërimit, e në kombinim me limon dhe mjaltë janë kombinimi fitues me të cilin mposhtni sëmundjet dhe ia forconi vetes sistemin imun.

KANELLË, LIMON DHE MJALTË

Këtë përgatitje mund ta fitoni lehtë: ngrohni ujin, në të shtrydhni lëngun nga një limon dhe i hidhni pak kanellë. Kur uji mos të jetë i valuar, shtoni mjaltin, përzieni dhe e konsumoni.

UJË I VAKËT NË LUKTH TË THATË

Shprehi që secili prej nesh duhet ta aplikojë. Çdo mëngjes pini një gotë ujë të vakët në lukth të thatë, sepse kjo ndihmon në parandalimin e ftohjes, kollës dhe inflamacioneve të ndryshm.

(Kosova Sot)

1 orë e 25 minuta më parë
21/02/19