- Shëndetësia - Kosova Sot
Mitet e pamenduara në ushqime: A e shkakton mishi kancerin, a humben vitaminat me gatimin?

Mitet e pamenduara në ushqime: A e shkakton mishi kancerin, a humben vitaminat me gatimin?

Nga kushedi për çfarë arsye janë shpërndarë disa mite për ushqimin, që vetëm se nuk kanë kuptim, janë edhe të rrezikshme.

USHQIME TË CAKTUARA SHKRIJNË DHJAMIN T

eoria 'ha dhe dobësohu' është bazuar në supozimin se trupi për përtypje dhe tretje të ushqimeve të caktuara (mollë, selino, grejpfrut) shpenzon më shumë sesa që ushqimi përmban kalori. Të gjitha janë marrëzi, sepse me përtypje shkrijmë dhjetëra kalori.

GATIMI SHKATËRRON VITAMINAT

Disa vitamina, si vitamina C, në ngrohje termike janë të ndjeshme, kështu që portokallin apo specat duhet t'i hamë të freskët. Mirëpo, jo të gjitha vitaminat janë të njëjtë dhe të ndjeshme në temperaturë, e me gatimin edhe shtohet absorbimi i disa substancave.

MISHI SHKAKTON KANCERIN

Disa ekspertë kanë provuar të lidhin kulturat në të cilat shpesh hahet ushqimi nga skara të ndërlidhet me rrezik të shtuar nga kanceri. Mishi tepër i pjekur duhet shmangur për disa arsye, por nuk ka asnjë studim që e dëshmon se e shkakton kancerin. Por, janë disa gjëra që ndikojnë edhe në cilësinë e mishit, nëse është ushqyer në fusha natyrale apo janë ushqyer me përbërës artificialë. 

(Kosova Sot)

10 orë e 39 minuta më parë
21/02/19