- Shëndetësia - Kosova Sot
Vetitë kurative të çajit nga gjethet e ullirit! Ja si ta përgatisni

Vetitë kurative të çajit nga gjethet e ullirit! Ja si ta përgatisni

Gjethet e ullirit përmbajnë substanca të cilat janë gjetur të kenë këto veti:

Ndalon shumimin e viruseve në qelizat e shëndetshme të organizmit të njeriut, virusin e gripit, ftohjes, meningjitit, pneumonisë, akoma edhe atë të HIV AIDS.
Lufton ftohjet
Lufton kandidën.
Përmirëson infeksionet e veshit, dhëmbëve dhe ato urinare
Lufton mikrobet kërcënuese për shëndetin

Si ta përgatisni:

Këpusni në orët e para të mëngjesit degët e freskëta të ullirit, i cili duhet të jetë i pa spërkatur. I thani në furrë për 3 orë në 60 gradë.

Preferohet tharja në furrë sepse tharja natyrale merr shumë kohë dhe mund të oksidohen polifenolët e çmuara.  Pasi është tharë, e thërrmoni dhe e vendosni për çdo kupë nga 2 lugë çaji gjethe. I hidhni ujë të valuar dhe e lini 5-10 minuta. Mund ta kombinoni me pak çaj mali për aromë.

E konsumoni 3-4 herë në ditë me mjaltë dhe pak limon të shtrydhur.

(Kosova Sot)

3 orë e 6 minuta më parë
19/02/19