- Shëndetësia - Kosova Sot
VISHNJA - LËNGU NË VEND TË ASPIRINËS

VISHNJA - LËNGU NË VEND TË ASPIRINËS

Vishnja është e pasur me minerale, përmban kalcium, hekur, magnez, fosfor, zink e bakër. Përmban edhe vitamina A, B6 dhe C. Përbërësit për lëngun e vishnjave: 3 kg vishnja të freskëta, 3 qese acide limoni, 2 qese sheqer vanilje, 5 l ujë, sheqer. Përgatitja: Vishnjat e pastruara pa bërthamë i futni në enë të madhe dhe ia shtoni acidet e limonit dhe më së shumti një litër ujë për një qark. Vishnjat i shtypni me dorë, enën e mbuloni me peshqir dhe e lini gjatë natës. Të nesërmen i kulloni, shtoni sheqerin dhe ruani në shishe.  

(Kosova Sot)

13 orë e 9 minuta më parë
22/02/19