Humbni 4 kg për 7 ditë me lakër turshi - Shëndetësia - Kosova Sot
Humbni 4 kg për 7 ditë me lakër turshi

Humbni 4 kg për 7 ditë me lakër turshi

Dimri është sezoni i lakrave turshi dhe shumë njerëz vendosin për këtë dietë. Ky prodhim përmban disa kalori dhe njëkohësisht - sasi të konsiderueshme me vitamina. Përmbajtja e kalorive në lakrën turshi është vetëm 20 kalori në 100 gr. Këtë dietë nuk duhet ta aplikoni më gjatë se 6-7 ditë. Vetëm një lugë me lakër turshi përmban normën ditore me vitamina K, e përmban edhe zink, mangan, kalium, kalcium, hekur, squfur, vitamina B, A, E dhe PP.

LAKRA TURSHI:

• Përmirëson punën e lukthit dhe zorrëve. • Ul kolesterolin. • Ndihmon kundër sëmundjeve virusale, sepse përmban shumë vitamina C. • Falë fibrave stimulon punën e zorrëve. • Posedon "laktobacil", që pozitivisht ndikon në mikroflorën e zorrës.

MENYJA PËR NJË DITË

Kafjalli: lakër turshi dhe agrume. Dreka: gjellë nga lakra turshi - supë, lakër të zier, lakrës me fasule etj. Darka: sallatë me perime me vaj.

(Kosova Sot)

8 orë e 2 minuta më parë
23/01/19