- Shëndetësia - Kosova Sot
Dieta me mandarina: Humbni 3 kg në javë

Dieta me mandarina: Humbni 3 kg në javë

Kjo agrume e shijshme do t'ju kënaqë me shijen e ëmbël dhe aromën e këndshme. Është përplot me vitamina, e njëherësh mundet t'ju ndihmojë edhe te heqja e kilogramëve shtesë. Nëse pëlqeni mandarinat, kjo dietë do t'ju pëlqejë. Para së gjithash, e dimë se mandarinat janë të pasura me shumë vitamina C, që e përmirësojnë imunitetin dhe ndihmojnë kundër ftohjeve. Po ashtu, në këto agrume hasim edhe vitamina të grupit B, D, K, P, që janë shumë të rëndësishëm për punën normale të zemrës, syve, indit të eshtrave. Në mandarinë ka shumë pektinë, vajra esenciale, e ekzistojnë edhe glikozide që ndikojnë mirë në metabolizëm dhe minerale të dobishme për bukurinë dhe shëndetin: magnez, kalium i kalcium. Mandarinat kryesisht përbëhen nga uji derisa përshpejtojnë punën e metabolizmit.

MENYJA PËR NJË DITË:

• Kafjalli: 1 mandarinë me 1 gotë çaj të gjelbër. • Zamr: 1 vezë të zier dhe 3 mandarina. • Dreka: 150 gr mish të zier të pulës, 1 gotë çaj, 1 mandarinë. • Darka: supë bimore, peshk të zier, 1 mandarinë. • Para se të shkoni në shtrat: jogurt ose kefir. 

(Kosova Sot)

11 orë e 49 minuta më parë
21/02/19