- Shëndetësia - Kosova Sot
Hurmat, të gjithanshme në shëndetin e njeriut

Hurmat, të gjithanshme në shëndetin e njeriut

Hurmat janë pemë që pak përdoren në ushqim, megjithëse janë shumë ushqyese dhe të pasura me shumë vitamina, që janë të dobishëm për shëndetin.

TË PASURA ME MATERIE USHQYESE

Hurmat janë të pasura me bakër, kalium, fibra, mangan, vitamina B6 dhe magnez.

PËRMIRËSOJNË TRETJEN

Janë të dobishme kundër kapsllëkut, sindromës së zorrëve të irrituara, indeksit glikemik dhe problemeve të tjera me tretje.

ZBUTIN DHIMBJET

Hurmat janë të pasura me magnez që kanë efekt të fortë kundër baktereve që do të thotë se zbutin dhimbjet dhe ënjtjet. Po ashtu, ulin rrezikun nga sëmundjet e zemrës, artriti dhe sëmundja e Alzhaimer-it.

SHTYPJA E LARTË DHE INFARKTI

Magnezi në hurma ul shtypjen e lartë të gjakut, derisa kaliumi është i shkëlqyeshëm për qarkullimin e gjakut.

SHËNDETI I TRURIT

Hurmat janë të pasura me vitamina B6, që janë të shëndetshme për shëndetin e trurit. ANEMIA Hurmat përmbajnë një numër të madhe me minerale dhe nivel të lartë me hekur që janë shtesë e hatashme te personat që vuajnë nga anemia.

(Kosova Sot)

18 orë e 50 minuta më parë
20/02/19