Vetitë shëruese të mollëve - Shëndetësia - Kosova Sot
Vetitë shëruese të mollëve

Vetitë shëruese të mollëve

Mollët janë një nga pemët më e gjithanshme që mund ta përfshijmë në shumë receta të ëmbla, sallatë dhe shumë receta të tjera

PËRFITIMET NGA MOLLËT

• Luftojnë radikalet e lira, falë antioksiduesve që përmbajnë.

• Reduktojnë nivelin e lartë të kolesterolit dhe parandalojnë arteriosklerozën.

• Përmirësojnë lëvizjen e zorrëve. • Përmirësojnë funksionimin e mëlçisë dhe eliminojnë helmet.

• Ndihmojnë për të pasur lëkurë të shëndetshme.

• Reduktojnë hipertensionin arterial, nivelojnë sheqerin në gjak.

• Mollët mund t'i konsumoni në këto mënyra:

TË PAPËRPUNUARA DHE ME LËVORE Mollët janë të shëndetshme në cilëndo pjesë të ditës. Janë zamër freskuese, ju ofrojnë gojë dhe dhëmbë të pastër dhe të shëndetshëm. Nëse mollët janë organike, duhet t'i konsumoni bashkë me lëvoren. Kjo pasi lëkura përmban sasi të madhe me fibra.

NË LËNG ME KAROTA Receta e shëndetshme shtëpiake është kur mollët përzihen me karota. Ky kombinim i shijshëm është i dobishëm për lëkurën, flokun dhe thonjtë. Ky lëng freskues është i shkëlqyeshëm për ta konsumuar në secilën pjesë të ditës. 

MOLLËT DHE PËRZIERJA ME PERIME TË GJELBRA Lëngjet e gjelbra nuk janë vetëm një trend kalimtar. Në fakt, janë kombinim me ushqime të ndryshme që duhet konsumuar për çdo ditë. Sido që të jetë, përzierjet si kjo janë pije e shëndetshme dhe lehtë për ta konsumuar. Ju vetëm duhet t'i vendosni në blender mollët me perimet me gjethe të gjelbër. Nëse dëshironi të ketë shije të ëmbël, mund t'ia shtoni pak mjaltë. 

RRISKA NË SALLATË Nëse dëshironi t'i gëzoni vetitë e mollës që luftojnë inflamacionet, do të ishte mirë t'i shtoni në formë të rriskave në sallatë. Mund t'i kombinoni në sallatë. 

(Kosova Sot)

8 orë e 5 minuta më parë
17/01/19