Konsumoni këto nëse dëshironi të dobësoheni - Shëndetësia - Kosova Sot
Konsumoni këto nëse dëshironi të dobësoheni

Konsumoni këto nëse dëshironi të dobësoheni

Burimet e payndyrshme të proteinave, si mishi i pulës, vezët dhe gjeldeti, janë armë e fuqishme kundër yndyrave të tepërta. Ushqimi i pasur me proteina fort e nxit punën e metabolizmit dhe kështu e shton aftësinë e shkrirjes së kalorive dhe ndërtimin e masës muskulore. 

Image

 

SOJA

Burimi i vegjetarianëve për proteina me pak kalori, si qumështi i sojës, ndihmojnë në humbjen në peshë, ka treguar studimi në Ilionis. Prodhimet nga doja ofrojnë proteinat e nevojshme. 

Image

 

GREJPFRUTI

Grejpfruti rregullon sasinë e sheqerit në gjak dhe pakëson ndjenjën e urisë. I pasur me fibra dhe lëngje, grejpfruti është i pasur me kalori derisa përmes ushqimit të shëndetshëm që nxit humbjen në peshë. 

Image

 

ÇAJI I GJELBËR

Konsumimi i çajit të gjelbër përshpejton metabolizmin dhe nxit humbjen e peshës, ka treguar studimi i fundit i publikuar në revistën shkencore "American Journal of Clinical Nutrition". Për të pasur më shumë efekt, duhet të pini 3-4 gota në ditë, e mund ta kombinoni edhe me ushtrime. 

 (Kosova Sot)

9 orë e 58 minuta më parë
20/01/19