Dieta japoneze: Si të humbni 4 kilogramë për 7 ditë - Shëndetësia - Kosova Sot
Dieta japoneze: Si të humbni 4 kilogramë për 7 ditë

Dieta japoneze: Si të humbni 4 kilogramë për 7 ditë

Baza e dietës japoneze nuk është ushqimi aziatik, por thjesht ushqimi me pak kalori - nevojitet të konsumoni proteina (sidomos peshk dhe vezë), duke kufizuar konsumimin e karbohidrateve dhe yndyrave. Dietën japoneze e zgjedhin ata që duan shpejt të humbin në peshë dhe të ruajnë rezultatet për një periudhë të gjatë kohore.

DITA PARË:

Kafjalli: kafe pa sheqer 

Dreka: 2 vezë të ziera, sallatë nga lakra në vaj bimor, lëng nga dy domate 

Darka: peshk i zier. 

DITA DYTË: 

Kafjalli: çaj i pa ëmbëltuar dhe 1 rriskë bukë thekre 

Dreka: karotë dhe sallatë me lakër me vaj ulliri, peshk i zier 

Darka: 1 gotë jogurt, mish gjedhi i zier. 

DITA TRETË:

Kafjalli: jogurt me përqindje të ultë të yndyrës, 1 rriskë bukë të thekur 

Dreka: spec i mbushur me perime, karotë e zier, qepë dhe vezë 

Darka: 2 vezë të ziera, mish i zier gjedhi, kefir. 

DITA KATËRT:

Kafjalli: 1 karotë, lëng i freskët i shtrydhur portokalli 

Dreka: peshk me patëllxhan dhe karotë, 1 gotë lëng domatesh 

Darka: 200 g pemë sipas dëshirës. 

DITA PESTË:

Kafjalli: jogurt, 2 vezë. 

Dreka: peshk i zier, një gotë lëng domatesh

Darka: kefir, mollë. 

DITA GJASHTË: Kafjalli: kafe pa sheqer me bukë të thekur 

Dreka: mish të zier pule pa kripë, sallatë nga lakra e freskët dhe karota në vaj bimor 

Darka: 2 vezë të ziera, karotë. 

DITA SHTATË: Kafjalli: çaj të gjelbër 

Dreka: mish të zier gjedhi pa kripë 

Darka: 2 vezë të ziera, karotë, kefir.

(Kosova Sot)

 

12 orë e 5 minuta më parë
10/12/18