ILAÇI NGA PANXHARI QË NDIHMON TE KIMIOTERAPIA, PASTRON MËLÇINË, RREGULLON SHTYPJEN - Shëndetësia - Kosova Sot
ILAÇI NGA PANXHARI QË NDIHMON TE KIMIOTERAPIA, PASTRON MËLÇINË, RREGULLON SHTYPJEN

ILAÇI NGA PANXHARI QË NDIHMON TE KIMIOTERAPIA, PASTRON MËLÇINË, RREGULLON SHTYPJEN

Ilaçi nga panxhari mund ta parandalojë rritjen e qelizave malinje, të pastrojë organizmin nga helmet dhe substancat e dëmshme, si dhe problemet me zorrë. Përbërësit e nevojshëm: 700 g panxhar të freskët; 200 g sheqer ose mjaltë; 100 g rrush të thatë; 2 lugë miell. Panxharin e preni në rriska të holla dhe mbushni kavanozin. Shtoni rrushin e thatë, miellin dhe sheqerin. Kavanozin e mbushni me ujë të ftohtë (të vluar paraprakisht), mbuloni me garzë (të kalojë ajri) dhe e lini gjashtë deri shtatë ditë që të fillojë procesi i fermentimit. Përzieni përbërjen e kavanozit. Pas shtatë ditëve, përzierjen e derdhni në enë prej qelqit. Merrni 3-4 lugë, tre herë në ditë para shujtave.

 

(Kosova Sot)

15 orë e 13 minuta më parë
11/12/18