Ushqimet që zvogëlojnë thartirën në organizëm - Shëndetësia - Kosova Sot
Ushqimet që zvogëlojnë thartirën në organizëm

Ushqimet që zvogëlojnë thartirën në organizëm

Ushqimi standard përfshin ushqim të shpejtë, të përpunuar gjenetikisht dhe të modifikuarm, që për organizmin e njeriut paraqet dëm. Në vijim ju sjellim ushqimet që pakësojnë thartirën e organizmit.

VAJI I ULLIRIT, PJEPRI, FARAT E LIRIT, BISHTAJAT, HIKËRRORI, KAROTA

• Vaji i ullirit është i pasur me vitamina E dhe aminoacide mono të ngopura.

• Pjepri është ushqim super alkalin, vlera pH-së është 8,5. Përmban 92 për qind ujë dhe është i pasur me fibra, pastron zorrën e trashë.

• Farat e lirit janë të pasura me fibra, por edhe me vitamina E. Alkalizon trupin, qetëson inflamacionet në organizëm, e po ashtu ndihmon edhe te vala e të nxehtit gjatë menopauzës.

• Bishtajat kanë efekt të fortë kundër baktereve dhe viruseve. Po ashtu parandalojnë dëmtimet si pasojë e radikaleve të lira.

• Hikërrori është zëvendësim ideal për grurë dhe zgjedhje e shkëlqyeshme për kafjall, sepse ofron energjinë e mjaftueshme, e parandalon edhe sëmundjet kardiovaskulare.

• Karota është e pasur me betakarotinë dhe përmirëson shikimin.  

(Kosova Sot)

16 orë e 55 minuta më parë
13/12/18