Roli i vitaminave në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe tumoreve - Shëndetësia - Kosova Sot
Roli i vitaminave në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe tumoreve

Roli i vitaminave në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe tumoreve

Trupat tanë janë në betejë të vazhdueshme kundër infeksioneve dhe sëmundjeve. Funksionet normale të trupit, të tilla si frymëmarrja ose aktiviteti fizik dhe zakonet e tjera të jetesës (si pirja e duhanit) prodhojnë substanca të quajtura radikale të lira, që sulmojnë qelizat e shëndetshme.

Kur këto qeliza të shëndetshme dobësohen, ato janë më të ndjeshme ndaj sëmundjeve kardiovaskulare dhe llojeve të caktuara të kancerit. Antioksidantë, siç janë vitaminat C dhe E dhe karotenoidet, të cilat përfshijnë beta-karoten, lycopene dhe lutein, ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Ushqimet e larta në karotenoide mund të jenë efektive për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të caktuar dhe mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të degjenerimit makular. Ndaj edhe rekomandohet që të konsumohet portokalli, domatet, karotat, spinaqi, lakra, patatet, kungull dimëror dhe brokoli.

VITAMINA E

Hulumtimet kanë treguar rolin e gjerë të vitaminës E në promovimin e shëndetit. Ajo ndihmon në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i qelizave që mund të çojë në kancer, sëmundje të zemrës dhe në katarakte njohur ndryshe si perdja e syrit. Vitamina E punon me antioksidantë të tjerë si vitamina C për të ofruar mbrojtje nga disa sëmundje kronike. Vitamina E gjendet në vajra vegjetale, salcë sallate, margarinë, fara, arra dhe gjalpë.

VITAMINË C

Ndoshta antioksidanti më i njohur, vitamina C ofron një shumëllojshmëri të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Këto përfitime përfshijnë mbrojtjen e trupit tuaj nga infeksioni dhe dëmtimi i qelizave të trupit, duke ndihmuar në prodhimin e kolagjenit (ind lidhës që mban së bashku kockat dhe muskujt) dhe duke ndihmuar në absorbimin e hekurit dhe folatit. Për të përfituar nga këto të mira, hani ushqime të pasura me vitaminë C, si frutat e agrumeve (duke përfshirë portokall dhe mandarinë), luleshtrydhe, speca, domate, brokoli dhe patate.

SFIDAT PËR USHQIM TË SHËNDETSHËM

Mënyra më e mirë për të ndërtuar një regjim ushqimor të kujdesshëm është të konsumoni ushqime të balancuara mirë çdo ditë dhe të shijoni një shumëllojshmëri produktesh.

(Kosova Sot)

13 orë e 46 minuta më parë
15/12/18