Ari i verdhë që shëron shumë sëmundje - Shëndetësia - Kosova Sot 
Ari i verdhë që shëron shumë sëmundje

Ari i verdhë që shëron shumë sëmundje

Kurkuma ka prejardhjen nga Azia e jugut që i takon familjes së xhenxhefilit, derisa vetit e saj shëruese janë magjike. Nga rrënja e saj merret erëza me ngjyrën e fortë të verdhë. Është përplot me vitamina e minerale dhe përmban hekur dhe mangan, vitamina B6, kalium dhe fibra dietale. E mbron mëlçinë, përmirëson tretjen, pakëson fryrjet dhe përtërinë florën e zorrës. Efekti kundër kërpudhave mundet të ndihmojë në luftën kundër kandidës. Substancat e saj aktive kanë efekt unik kundër inflamacioneve dhe si antioksidues, shumica e theksojnë potencialin si terapi shtesë për kancer dhe 'HIV', diabet, artrit, sëmundjen e Alzhaimer-it dhe alergji të ndryshme. Kurkuma e bluar e pazier ka shije të fortë. Kurkuma e forcon dhe pastron gjakun, ul shtypjen e lartë të gjakut derisa konsiderohet si bimë të dobishme për femrat sepse stimulon punën e mitrës dhe pakëson dhimbjet gjatë ciklit menstrual. Në një studim të vitit 2012, është dëshmuar se kurkumina ndikon në mënyrë më efikase se sa ilaçet te artriti.

 

(Kosova Sot)

20 orë e 56 minuta më parë
21/03/19