Lëngu magjik që kthen forcën dhe rininë

  • 15 mars 2019 - 16:06
Lëngu magjik që kthen forcën dhe rininë

Shumë njerëz vuajnë nga dhimbjet në shpinë, gjunjë, këmbë e nyja, sidomos ata ë të moshuar. Por, nuk kursehet as popullata më e re. Dhimbjen më shumë e përjetojnë ata që gjithë ditën qëndrojnë ulur apo bëjnë një jetë aspak aktive. Duhet ta dini se ekzistojnë shumë shkaqe që çojnë në dhimbjet e tilla, si ?st???rtriti, artriti r?um?t?id, gihti dhe lëndimet tjera. Mirëpo, ekziston një lëng kundër inflamacioneve, i cili ju ndihmon t'i pakësoni dhimbjet në shpinë. Është i thjeshtë për t'u përgatitur Përbërësit: 1 portokall, 2 gota ananas, 2 kërcej selino, 2 dardha, 1 limon, 1 cm rrënjë xhenxhefili, 2 cm rrënjë kurkume, piper i zi, gjysmë lugë vaj kokosi. Së pari qëroni limonin, portokallin, xhenxhefilin dhe kurkumën. Më pas, copëtoni ananasin dhe dardhët. Gjithçka vendosni në bl?nd?r dhe përzieni derisa të fitoni një masë homogjene. Lëngun e pini përnjëherë ose gjatë ditës, e ruani në frigorifer.

(Kosova Sot)