Mos i hidhni lëvoret e vezëve, janë ilaç i shkëlqyeshëm

  • 10 prill 2019 - 09:36
Mos i hidhni lëvoret e vezëve, janë ilaç i shkëlqyeshëm

Janë shumë faktorë që ndikojnë në humbjen e kalciumit nga organizmi. Kjo mund të ndodhë si pasojë e qëndrimit ulur për kohë të gjatë, konsumimi i kafeinës, alkoolit ose pijeve të gazuara. Lëvoret e vezës janë burimi më i madh me kalcium. 

Pastroni mirë lëvoret e 8 vezëve, i thani dhe imtësoni. Sipër tyre hidhni lëngun e shtrydhur nga 2 limonë dhe i ruani në frigorifer për disa ditë. Kur lëvoret të zbuten, procedoni lëngun dhe e përzieni me një litër brendi dhe një kilogram mjaltë. E lini të pushojë për 7 ditë para se ta përdorni. Merrni nga një lugë 2 deri 4 herë në ditë

 Në majë të thikës vendosni lëvoret e imtësuara të vezës dhe përzieni me dy lugë lëng limoni. Kur lëvoret të zbuten, shtoni 1 dcl qumësht të ngrohtë. Merrni një lugë dy herë në ditë: në mëngjes në lukth të thatë dhe para gjumit.

(Kosova Sot)