Ushqimet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes

  • 18 prill 2019 - 14:45
Ushqimet më të mira për t’u konsumuar në mëngjes

Ngrënia e mëngjesit nuk është e nevojshme për të gjithë, përkundër asaj që mund të keni dëgjuar. Kapërcimi i mëngjesit mund të jetë më i mirë nëse hahen shumë ushqime të pasigurta për mëngjes. Këtu janë ushqimet më të mira që ju mund të hani në mëngjes.

Vezë

Studimet kanë treguar ngrënia e vezës në mëngjes rrit ndjenjat e ngopjes, zvogëlon futjen e kalori në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në mbajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës.

Kafe

Kafeja përmirëson gjendjen shpirtërore, vigjilencën dhe performancën mendore.

Drithëra të mëngjesit, tërshëra

Tërshëra është zgjedhja më e mirë në mëngjes për dashamirësit e drithërave. Është bërë nga tërshëra, të cilat përmbajnë një fibër unike të quajtur beta-glucan. Kjo fibër ka shumë përfitime mbresëlënëse shëndetësore, duke përfshirë uljen e kolesterolit.

Manaferra

Manaferrat janë të shijshme dhe të mbushura me antioksidantë. Llojet popullore përfshijnë boronica, luleshtrydhe dhe manaferra. Ato kanë më pak sheqer se shumica e frutave të tjera, por kanë më shumë fibra. Në të vërtetë, manaferrat ofrojnë 8 gramë fibra për filxhan. Për më tepër, një filxhan i manave përmban vetëm 50-85 kalori, në varësi të llojit.

Arra

Arrat janë të shijshme, të kënaqshme dhe ushqyese. Ato janë një shtesë e mirë për mëngjes për shkak se ngopin dhe ndihmojnë në parandalimin e shtimit të peshës. Edhe pse arrat janë të larta në kalori, studimet sugjerojnë që ju të nuk thithni  gjithë yndyrën e tyre.

Çaj jeshil

Çaji jeshil është një nga pijet më të shëndetshme në planet. Ai përmban kafeinë, e cila përmirëson gatishmërinë dhe humorin, së bashku me rritjen e normës metabolike. Çaji jeshil siguron vetëm 35-70 mg kafeinë për filxhan, që është rreth gjysma e sasisë që gjendet në kafe.

Proteina të trazuara

Një tjetër mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën është me proteina të trazuara ose smoothie. Mund të përdoren disa lloje pluhuri proteinash, duke përfshirë proteina të hirrës, vezës, soje dhe bizele.

Fruta

Frutat mund të jetë një pjesë e shijshme e një mëngjesi ushqyes. Të gjitha llojet e frutave përmbajnë vitamina, kalium, fibra dhe janë relativisht të ulëta në kalori. Një filxhan frutash të copëtuara siguron rreth 80-130 kalori, në varësi të llojit.

Fara liri

Farat e lirit janë tepër të shëndeteshme. Ato janë të pasura me fibra, që ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për disa orë pas ngrënies. Farat e lirit gjithashtu mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës dhe të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak, si dhe të mbrojnë kundër kancerit të gjirit. 

(Kosova Sot)