4 ushqimet që luftojnë stresin

  • 22 maj 2019 - 13:11
4 ushqimet që luftojnë stresin

Avokado

Image

Avokado është e pasur me "luftëtarët kundër stresit". Me kalium dhe acidet e ngopura. Shkencëtarët theksojnë se acidet yndyrore përmirësojnë mënyrën se si truri thith serotoninë, që është përgjegjës për disponim të mirë.

 

 

Kamomili

Image

Çaji nga kamomili në mbarë botën njihet si pije që qetëson. Hulumtimi i kryer në universitetin amerikan në Pensilvani ka zbuluar se personat që vuajnë nga ankthi që kishin konsumuar çajin e kamomilit kishin rënie të simptomave të ankthit dhe stresit.

 

Arrat indiane

Image

Janë ushqime të shkëlqyeshme të grimcuara, por edhe i shërbejnë shëndetin. Po ashtu, arrat indiane ndihmojnë në heqjen e kileve shtesë. Janë të pasura me zink, përderisa nivelin e mangët të zinkut shkencëtarët e lidhin me depresion dhe stres. Nevojitet që çdo ditë të konsumoni ushqime që përmbajnë zink, pasi që trupi ynë 'nuk i përgatit'.

Shpargujt

Image

Edhe nëse nuk i keni fort në qejf, nuk do të ishte e preferuar t'i shmangni. Janë shumë të pasur me acid folik, e cila është 'meritore' që ta mbani gjakftohtësinë. Përgatisni ashtu si ju përgjigjet juve, në sallatë, të gatuara, me vezë.

 

 

(Kosova Sot Online)