Vaji portokallit ilaçi më i mirë për të eliminuar përgjithmonë kërpudhat e thonjve

  • 20 qershor 2019 - 15:26
Vaji portokallit ilaçi më i mirë për të eliminuar përgjithmonë kërpudhat e thonjve

Onychomycosis, që njihen zakonisht si kërpudhat e thonjve, është një sëmundje shumë e zakonshme që ndryshon pamjen dhe strukturën e thonjve, duke ndryshuar ngjyrën e tyre dhe duke i bërë ato të trashë, të brishtë dhe të parregullt.

Shkaqet më të zakonshme të kërpudhave të thonjve janë lagështia dhe ekspozimi i vazhdueshëm në djersë për shkak të përdorimit të këpucëve. Eliminimi i kërpudhave të thonjve është një proces i ngadalshëm, i cili kërkon durim dhe këmbëngulje.

Një nga mjetet më efektive kundër kërpudhave të thonjve është vaji i portokallit, një fungicid i fuqishëm natyror i marrë nga lëkura e agrumes dhe që përmban limonen dhe cineol, substanca me veti antifungale.

Për të aplikuar ilaçin ju duhet vetëm vaj portokalli dhe vaj ulliri. Përzieni gjysmë lugë gjelle vaj portokalli me gjysmë luge vaj ulliri, dhe aplikojeni drejtpërdrejt në thua duke përdorur pak pambuk.

Aplikojeni dhe lëreni të veprojë për 5 minuta, pastaj pastrojeni me pambuk të pastër. Ose mund të fusni këmbët tuaja për 15 minuta në një enë të mbushur me ujë dhe me rreth 15-20 pika vaj esencial portokalli. 

(Kosova Sot Online)