Ushqimet më të mira dhe më efektive për lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve

  • 24 qershor 2019 - 12:02
Ushqimet më të mira dhe më efektive për lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve

Dhimbja e nyjeve mund të shkaktohet nga një dëmtim në sport ose më së shpeshti mund të lidhet me artritin. Nëse vuani nga dhimbja kockore ose e nyjeve ju e dini nga përvoja personale se ajo mund të jetë shkatërruese dhe e bezdisshme në jetën e përditshme. Megjithëse asnjë dietë e saktë nuk është vërtetuar për ta kuruar atë, studimet kanë treguar se disa ushqime dhe bimë ndihmojnë pacientët – duke vepruar si mjete të natyrshme.

Ne kemi bërë disa kërkime dhe zbuluam të gjitha gjërat që, kur të shtohen në një dietë të ekuilibruar, do t’ju lehtësojnë nga dhimbjet dhe inflamacionet, do të forcojnë kockat dhe në përgjithësi do të përmirësojnë jetën tuaj të përditshme.

Frutat

Dihet se frutat përmbajnë shumë vitamina që i duhen trupit tonë, sidomos sistemit imunitar. Por ka më shumë se kaq.

Rrushi: Përveç aromës së tij, për shkak të një kompleksi të bimëve që përmbajnë atë që quhet proanthocyanidin, redukton inflamimin dhe dhimbjen e kyçeve.

Frutat agrume: Është e ditur që trupi ynë dëshiron vitaminën C, veçanërisht sistemi ynë imunitar. Portokalli dhe frutat e tjera agrume janë të pasura në vitaminë C që ndihmon në parandalimin e artritit inflamator dhe dhimbjen e nyjeve.

Qershi: Qershitë kanë treguar se kanë rezultate të mëdha tek njerëzit që vuajnë nga osteoartriti. Një studim tek gratë me këtë sëmundje tregoi se pasi pinë lëng qershie për vetëm 3 javë, nivelet e tyre të shënuesve inflamatorë u zvogëluan dhe një pjesë e dhimbjes së tyre u lehtësua gjithashtu.

Zarzavatet

Prindërit tanë thoshin: “Hani perime gjatë gjithë kohës” dhe ata kishin të drejtë. Perimet janë vërtet të mira për shëndetin tonë.

Spinaqi: ai është i shijshëm dhe i lartë në antioksidantë. Një nga përbërësit e tij është kaempferoli, i cili është provuar të zvogëlojë inflamacionin, dhimbjen dhe të ngadalësojë përparimin e osteoartritit.

Brokoli: përmban sulforaphane që ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve dhe kontribuon në zvogëlimin e simptomave të artritit reumatoid.

Soja: është gjithashtu e dobishme. Ato janë të ulëta në yndyrë dhe janë të pasura me proteina dhe fibra, dhe përmbajnë acide yndyrore omega-3 që ndihmojnë me dhimbjen inflamatore të kyçeve. Kjo është e vërtetë për konsumimin e vetë perimeve dhe jo produkteve të prodhuara nga soja të cilat janë të larta në sheqer ose kripë.

Fasulja e kuqe: është gjithashtu e pasur me fibra, që ul nivelet e proteinave C-reaktive ashtu si ushqimet me drithëra. Ato janë gjithashtu të larta në proteina, acid folik, hekur, magnez, dhe kalium të cilat rrisin sistemin tonë imunitar.

Erëzat

Përveç dhënies së shijes shtesë në gatimet tona, erëzat kanë shumë cilësi. Për të shfrytëzuar shumicën e aftësive të tyre qetësuese, është më mirë t’i futni ato në ujë dhe të bëni një pije të nxehtë ose të ftohtë.

Shafran i Indisë: vepron si agjent anti-inflamator dhe ndihmon në reduktimin e simptomave të artritit. Studimet kanë treguar se crocin, i cili është një nga përbërësit kryesorë të shafranit, posedon cilësi anti-inflamatore, antioksiduese dhe antiproliferative dhe është efektiv për njerëzit që vuajnë nga dhimbja e kyçeve

Xhenxhefili: Një studim i efekteve të xhenxhefilit tek njerëzit që përjetuan dhimbje të rënda të gjurit tregoi se pas përdorimit të tij për një kohë, 63% e pacientëve raportuan një lehtësim të lartë nga dhimbja.

Hudhra: Hudhra ka efekte të mrekullueshme kur është fjala për parandalimin e simptomave dhe sëmundjeve. Përveç uljes së presionit të gjakut dhe ndihmës ndaj sëmundjeve të zemrës, sipas studimeve, hudhra ka veti të forta anti-inflamatore dhe zvogëlon rrezikun e osteoartritit dhe simptomat e tij të dhimbshme.

Çaji jeshil: Çaji jeshil njihet kryesisht për cilësitë e tij antioksiduese dhe për nxitjen e metabolizmit. Për më tepër, përmban një përbërës të quajtur polifenol që është një anti-inflamator dhe ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve.

Një studim tjetër ka treguar se epigallocatechin-3-gallate, i cili gjithashtu është i përfshirë në çajin jeshil, ndalon dëmtimin e nyjeve tek njerëzit me artrit reumatoid.

Ushqime të tjera

Lista e ushqimeve që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve nuk kufizohet vetëm nga frutat, perimet dhe erëzat.

Peshku dhe vaji i peshkut: Varietetet e peshkut të yndyrshëm si salmoni, toni dhe trota, dhe vajrat e peshkut janë të larta në acide yndyrore omega-3 që janë provuar se luftojnë inflamacionin dhe menjëherë ulin dhimbjen e nyjeve. Sasitë e tyre të larta të vitaminës D gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave të artritit dhe sëmundjeve të ngjashme.

Drithërat: Edhe pse produktet e drithërave të bardha duhet të shmangen, ushqimet si makarona kafe, bollgur, oriz kaf dhe drithërave integrale, për shkak të përbërjes së tyre, kanë provuar të ulin nivelet e një proteine të quajtur C -reaktive në gjakun tonë. Kjo proteinë lidhet me disa sëmundje, duke përfshirë artritin.

Produktet e qumështit me pak yndyrë: Produkte si kos, qumësht dhe djathë janë të pasura me kalcium dhe vitaminë D të cilat kanë provuar se forcojnë kockat dhe rrisin sistemin imunitar. Ato janë një shtesë e madhe për një dietë të ekuilibruar dhe ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve nga osteoporoza dhe osteoartriti.

Arra, fistikë dhe bajame: Arrat, fistikët dhe bajamet përmbajnë sasi vërtetë të larta të kalciumit, magnezit, vitaminës E, proteina dhe alfa-linolenik që rrisin sistemin imunitar. Në mënyrë të veçantë, arrat janë të larta në acide yndyrore omega-3 që ndihmojnë në zvogëlimin e osteoartritit dhe dhimbjes së artritit reumatoid. 

(Kosova Sot Online)