Melhemi çudibërës që shëron venat e zgjeruara brenda natës

  • 11 korrik 2019 - 15:34
Melhemi çudibërës që shëron venat e zgjeruara brenda natës

Venat e zgjeruara në këmbë janë problem që mundojnë një numër të madh njerëzisht, sidomos kur arrijnë një moshë të caktuar. Më shpesh shfaqen te fermat, e pos se paraqet problem shëndetësore, për to paraqet edhe problem estetik. Ato mund të jenë edhe një gjendje trashëguese. Në vijim ju paraqesim recetën natyrale që e zgjedh këtë problem.

PËRBËRËSIT:

- gjysmë gotë xhel nga aloe vera; - uthull molle; - gjysmë gote karotë të copëtuar imët.

PËRGATITJA:

Karotat i hidhni në blender, shtoni xhelin nga aloe vera dhe i përzieni derisa të fitoni një masë. Më pas shtoni nga pak uthull molle derisa të fitoni një masë krem, të cilën e ruani në shishe prej qelqit, sepse këtë melhem do ta përdorni disa herë. Masën e aplikoni aty ku keni venat e zgjeruara, më pas rehatohuni, duke ngre këmbët paksa lart, qëndroni për gjysmë ore. Në fund i shpëlani me ujë të ftohtë.


(Kosova Sot Online)