Pija kundër 'gurit në lukth'

  • 15 korrik 2019 - 14:10
Pija kundër 'gurit në lukth'

Nuk bëhet fjalë për një gur të vërtetë, por për atë ndjenjën e barrës, peshës së tepërt në stomak, e cila krijohet si rezultat i të ushqyerit shpejt e shpejt, si dhe të konsumimit të ushqimeve jo mirë të ziera. Përzierja e pemëve dhe perimeve është pastruesi më i mirë i organizmit. Ja një pije efikase kundër këtij problemi.

PËRBËRËSIT:

- ½ litër ujë - 1 grejpfrut - 2 karotë të madhe - 1 kastravec - dy grisha të xhenxhefilit, të gërryera - 5 gjethe të mentës

PËRGATITJA:

Qërojeni grejpfrutin, karotën dhe kastravecin dhe grini në grisha, qitni në bluarës dhe bluani imtë. Shtoni ujë, xhenxhefil dhe përsëri përzieni mirë e mirë, duke shtuar në fund gjethe të mentës. Pijen e përgatitur e konsumoni dy herë në ditë, më së mirë në mëngjes dhe në mbrëmje.

(Kosova Sot Online)