Ka disa fruta dhe perime që mund të zëvendësojnë ujin gjatë verës, ja si mund të jeni gjithmonë të hidratuar

  • 23 korrik 2019 - 08:02
Ka disa fruta dhe perime që mund të zëvendësojnë ujin gjatë verës, ja si mund të jeni gjithmonë të hidratuar

Vera është stina më e nxehtë e vitit dhe më e vështira për t’u përballuar pasi lodhja nga vapa të mundon shumë fizikisht. Nga ana tjetër dehidratimi që e vuajnë një pjesë e mirë e juaja e vështirëson edhe më shumë punën. Pavarësisht mundimit që të shkakton stina më e nxehtë, ka edhe një favor nga ana e ushqimeve që ofron, konkretisht frutat dhe perimet. Nëse ju keni vështirësi të konsumoni ujë shpesh, keni plot 5 produkte të tjera që do japin të njëjtin efekt në një kohë shumë të shkurtër dhe do ndiheni shumë më mirë.

Pjepri- 91.8% ujë

Kastraveci- 97.9% ujë

Luleshtrydhet-90.7% ujë

Shalqiri- 91.4% ujë

Sallata jeshile- 95.6% ujë.

(Kosova Sot Online)