Pse vera e kuqe mund të jetë e mirë për zorrët tuaja?

  • 01 shtator 2019 - 18:04
Pse vera e kuqe mund të jetë e mirë për zorrët tuaja?

Sipas studiuesve, vera e kuqe mund të jetë e mirë për zorrën, duke rritur numrin e llojeve të ndryshme të baktereve të dobishme që mund të jetojnë atje.

Përfitimet ka të ngjarë të vijnë nga polifenolet – përbërës që vera e bardhë, birra dhe mushti kanë shumë më pak, thotë ekipi i King’s College London.Një gotë në dy javë ishte e mjaftueshme për të bërë një ndryshim. Në verë ka polifenole të cilat gjenden gjithashtu në shumë fruta dhe perime.

Polifenolet, siç është resveratroli në lëkurën e rrushit të kuq, janë mikronutritë që mendohet se kanë veti të dobishme dhe veprojnë si lëndë djegëse për mikrobet e dobishme që jetojnë brenda zorrëve tona.Zorrët tona përmbajnë triliona baktere dhe mikroorganizma të tjerë dhe ky komunitet i baktereve “miqësore” na ndihmon të jemi më të shëndetshëm.

Një organ hulumtues në rritje sugjeron se ndryshime të vogla në mikrobiotën tonë mund të na bëjnë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të tilla si Sindroma e Zorrës së Irritueshme, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha dhe madje mund të ndikojnë në disponimin dhe shëndetin mendor.Dietat, stili i jetesës dhe disa lloje të ilaçeve që mund të marrim mund të shqetësojnë këtë ekosistem të zorrës së imët të balancuar.

Studimi, botuar në revistën Gastroenterology hulumtoi mijëra njerëz që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Hollandë. Pjesëmarrësit u pyetën për dietën e tyre dhe sa dhe çfarë lloji të alkoolit pinin zakonisht.Mikrobiota e zorrëve e  njerëzve që konsumonin verë të  kuqe ishte më e larmishme se ajo e atyre që nuk konsumonin verë të kuqe.

Studiuesit thonë se konsumi i tepërt i verës nuk rekomandohet dhe ka të ngjarë të ketë një efekt të keq në defektet e zorrëve, si dhe në shëndetin e përgjithshëm të një personi.

Kosova Sot Online