Pijet natyrale që shërojnë dhimbjet e kokës

  • 19 shtator 2019 - 21:16
Pijet natyrale që shërojnë dhimbjet e kokës

Kur t’ju dhemb koka nuk keni pse të vraponi pas ilaçeve, por zgjidhjet mund t’i gjeni në preparatet vendore. Ju sjellim disa receta natyrale që mund t’ju ndihmojnë në shërimin e dhimbjeve të kokës.

Uji i vakët me limon

Kjo pije është e shkëlqyeshme për detoksimin e organizmit dhe sugjerohet ta pini çdo ditë në mëngjes, por edhe atëherë kur keni dhimbje koke, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

 Çaji nga xhenxhefili

Xhenxhefili përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ka efekt kundër inflamacioneve. 

Qumështi i bademit

Bademi përmban magnez dhe minerale të tjera që mund ta zbusin dhimbjen e kokës dhe migrenën.  

Vaji i peshkut

Vaji i peshkut përmban aminoacidet omega-3, që zvogëlojnë presionin në enët e gjakut dhe parandalojnë mundësinë e shfaqjes së trombozës. Pos kësaj, vaji i peshkut mundet ta ulë shtypjen e gjakut dhe ta rregullojë pulsin.

 Çaji nga menta

Menta relakson muskujt dhe nervat, prandaj mund të ndihmojë edhe në rastet kur shfaqen dhimbjet e kokës.

Lëngu i domates

Domatja përmban sheqerin natyral dhe mjaft vitamina e minerale që mund ta zbusin dhimbjen e kokës, sidomos dhimbjen e shkaktuar pas dehjes. Shtoni edhe disa erëza pikante dhe do të keni ilaçin e përsosur kundër dhimbjeve të kokës.

(Kosova Sot Online)