Përse limoni është aleati më i mirë për dobësim?

  • 22 shtator 2019 - 09:33
Përse limoni është aleati më i mirë për dobësim?

Agrumja e preferuar do ta forcojë imunitetin, do ta bëjë më të shkëlqyeshme lëkurën tuaj, por edhe do t'ju ndihmojë të humbni në peshë. Nëse jeni në dietë, limoni mund të jetë aleati juaj më i fortë.

Kjo agrume shëruese mund t'ju ndihmojë në disa mënyra: - Pektina, e cila gjendet në limon, shton efektin e të qenët ngopur dhe e ul oreksin. Pini çaj me limon para shujtës, që të mos e teproni me ushqim.

- Pektina po ashtu ngadalëson absorbimin e sheqerit dhe glukozës në trup, e me këtë ndalon ndryshimet e shpejta të sheqerit në gjak. - Limoni është edhe diuretik natyral, i ndihmon trupit që lëngjet shtesë t'i hedhë jashtë përmes urinës. - Në mëngjes pini ujë ku keni shtuar disa pika lëng limoni, erëza pikante dhe pak mjaltë.

(Kosova Sot Online)