Secila gllënjkë e lëngut të mollës 'djeg' belin

  • 06 tetor 2019 - 16:07
Secila gllënjkë e lëngut të mollës 'djeg' belin

Për stabilizimin e sheqerit në gjak dhe zvogëlimin e dëshirës për karbohidrate gjithmonë është mirë të merrni antioksidues nga kanella, duke nxitur sekretimin e tepërt të insulinës, që është faktor i rëndësishëm për të humbur në peshë. Me përdorimin kanellës sekretohet insulina me kontroll, theksojnë shkencëtarët, që shkrin shtresat dhjamore. Me marrjen e vetëm gjysmë luge kanellë në ditë zvogëlojnë nivelin e kolesterolit të keq, kanë treguar hulumtimet.

Po ashtu, konsumimi i këtij lëngu ndihmon te tretja jo e mirë dhe ndikon në zvogëlimin e triglicerideve. Me kombinimin e mollës dhe kanellës shkëlqyeshëm rregullojmë metabolizmin dhe në mënyrë efikase zvogëlojmë peshën Përbërësit: - 1 mollë - 1 shkop kanellë - rreth 1.5 apo 2 litra ujë të vluar. Përgatitja: E qëroni mollën në rriska, shtoni kanellën dhe e mbuloni me 2 litra ujë të ftohtë, të vluar paraprakisht. E lini të qëndrojë rreth 1 apo 2 orë. Mund ta pini gjatë gjithë ditës, sa herë që të dëshironi.

(Kosova Sot Online)