Si ndikon pirja e kafesë me qumësht në shëndetin tuaj?

  • 09 tetor 2019 - 09:25
Si ndikon pirja e kafesë me qumësht në shëndetin tuaj?

Tradita e kafesë së përditshme nënkupton kafe dhe qumësht, por a keni pyetur ndonjëherë se deri në çfarë mase laktoza dhe kafeina dëmtojnë organizmin tuaj, përkatësisht shëndetin tuaj. Jotoleranca në laktozë është pamundësia e aftësisë së tretjes së sheqerit të qumështit - laktozës.

Laktoza e patretur mund të shkaktojë një spektër të gjerë të simptomave dhe atë për një afat kohor prej 30 minutash, deri në dy orë, pasi të keni konsumuar prodhimet e qumështit. Simptomat mund të ndryshojnë nga problemet e lehta dhe të rënda, përfshirë dhimbjet në bark, ngërçet, të gjitha këto ndikojnë keq në organizmin e njeriut.

Kafeina është përbërësi kryesor i kafesë, por mund ta gjeni edhe në kakao, çaj dhe dhe çokollata, pije dhe te disa ilaçe. Nëse kafeinën e përdorni në sasi të pakta, atëherë lirisht mund të themi se ju bën mirë, por nëse e kaloni kufirin, atëherë duhet pasur kujdes nga helmimet. Ekspertët sugjerojnë që të keni kujdes dhe ta ruani shëndetin, sidomos ata që vuajnë nga diabeti, pasi që bashkimi i kafesë me qumësht, te disa persona, arrin efekt aspak të shëndetshëm.

(Kosova Sot Online)