Rrushi i thatë ju sjellë shumë të mira...

  • 14 tetor 2019 - 18:08
Rrushi i thatë ju sjellë shumë të mira...

1-Vlerat ushqyese të rrushit të thatë:

Rrushi i thatë mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama. Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

2-Dobitë mjekësore të rrushit të thatë:

Ul presionin e lartë të gjakut.

Ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Të mbron nga sëmundjet e zemrës.

Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë.

Largon gëlbazën.

Lufton mikrobet dhe viruset.

Antioksidant.

(Kosova Sot Online)