Ja pse duhet të pini uthull molle me mjaltë çdo mëngjes

  • 18 tetor 2019 - 08:52
Ja pse duhet të pini uthull molle me mjaltë çdo mëngjes

Ushqimi në fakt ndikon në përmirësimin ose në pëkeqësimin e shëndetit. Problemet më të zakonshme që shumica e njerëzve vuajnë janë nga veshkat dhe toksinat. Por cili është sekreti për eleminimin e këtyre problemeve?

Përdorimi i rregullt i kombinimit të mjaltit me uthullën e mollës rregullon nivelin e pH në trupin tuaj dhe kjo do të thotë më pak sëmundje. Vetë uthulla e mollës ka vlera shumë të larta të potasiumit, niacinit, magnezit, acidit folik, kalciumit, hjekurit dhe shumë lloje të vitaminave.

Ndërkohë që mjalti është shumë i pasur me hekur, vitaminë C, zink, kalciumin, potasium, vitamin B6 dhe shumë vlera të tjera. Kështu që të kombinuar bashkë, kjo përzierje e ndihmon trupin të kryejë më mirë funksionet e tij dhe të jetë i shëndetshëm.

Përbërësit: 1 lugë gjelle me mjaltë të freskët; 1 lugë gjelle uthull molle; 1 filxhan me ujë të filtruar;

Përgatitja: Në një gotë me ujë, miksoni të gjithë përbërësit dhe lërini për 20 minuta.

Përdorimi: Konsumojeni këtë pije çdo mëngjes me stomakun bosh.

(Kosova Sot Online)