Falë kësaj recete, çdo ditë e zvogëloni belin për 1 centimetër

  • 12 dhjetor 2019 - 15:11
Falë kësaj recete, çdo ditë e zvogëloni belin për 1 centimetër

Ky melhem eliminon yndyrat shtesë dhe ujin nga organizmi, përmirëson punën e trurit, dëgjimin dhe shikimin. Përbërësi kryesor i kësaj recete është rrika e freskët, limoni me lëvore dhe mjalti. Rrika është e pasur me vitamina C, kalium, vitamina B1, vitamina B6, hekur, kalcium, vitamina B2, magnez, fosfor. Pastron organizmin, përshpejton metabolizmin, largon lodhjen dhe më së shumti ju sugjerohet personave që vuajnë nga diabeti.

PËRBËRËSIT:

- 125 gramë rrikë, - 3 limona me lëvore, - 3 lugë mjaltë.

PËRGATITJA:

Përzieni në një enë 125 gramë rrikë. Merrni tre limonë, i preni, hiqni farat dhe së bashku me lëvore i përzieni me rrikë. Shtoni edhe tri lugë mjaltë dhe i përzieni mirë. Këtë melhem ta ruani në kavanoz të mbyllur në frigorifer. E merrni nga një lugë të vogël dy herë në ditë. Merreni këtë melhem për tri javë rresht shikojeni se në çfarë mënyre zvogëlohet beli.  

(Kosova Sot Online)