Hiqni stresin me ndihmën e lëngut të ngrohtë dhe të shëndetshëm

  • 19 shkurt 2020 - 13:13
Hiqni stresin me ndihmën e lëngut të ngrohtë dhe të shëndetshëm

Acidi në lukth është kyç për tretjen e ushqimit të njeriut, e kur organizmi është nën stres - prodhimi i tij mund të zvogëlohet dhe kështu i gjithë sistemi tretës së çrregullohet. Uji i ngrohtë me një rriskë limoni xhenxhefil të copëtuar mund ta zgjidhë problemin. Xhenxhefili është përplot me antioksidues që ndihmojnë në largimin e kemikateve të dëmshme dhe zvogëlon stresin psikologjik.

PËRGATITJA

 Rrënjën e xhenxhefilit e pastroni dhe qëroni. Më pas e bashkoni me gjysmë litër ujë të vluar dhe e lini të qëndrojë për 15 minuta. Më pas shtoni edhe rriskën e limonit.

(Kosova Sot Online)